Magnezij je mineral, ki je ključnega pomena za delovanje telesa, saj pomaga ohranjati normalen krvni tlak, močne kosti in stabilen srčni ritem. Kljub njegovim prednostim, pa strokovnjaki opozarjajo, da veliko ljudi ne uživa dovolj hrane bogate z magnezijem. Odrasli, ki zaužijejo manj od priporočene dnevne količine magnezija, so dovzetnejši za razna vnetja, bolezni srca, sladkorno bolezen in nekatere vrste raka. Poleg tega je pomankanje magnezija eden izmed dejavnikov za nastanek osteoporoze. Raziskave kažejo, da lahko uživanje hrane bogate z magnezijem in drugimi minerali pomaga pri preprečevanju visokega krvnega tlaka pri ljudeh z hipertenzijo.
Ekstremna pomanjkanja magnezija so redka. Navadno nastopijo pri:
Obolenju ledvic
Crohnovi bolezni
Jemanju antibiotikov ali zdravil za diabetes in raka
Starejših odraslih
Zlorabi alkohola
Priporočen dnevni vnos:
V priporočen dnevni vnos (DV) je vključen magnezij iz hrane in dodatkov.
Kot pri vseh dopolnilih je pretirana uporaba magnezijevih dopolnil lahko toksična, a po drugi strani pa se vnos lahko poveča pri vrhunskih športnikih.
Naravni viri magnezija iz hrane so:
Špinača – 1 skodelica: 157 mg (40% DV)
Mandlji – 30 g: 80 mg (20% DV)
Črni fižol – 0,5 skodelice: 60 mg (15% DV)
Blitva – 1 skodelica: 154 miligramov (38% DV)
Avokado – 1 srednje: 58 miligramov (15% DV)
Jogurt ali kefir – 1 skodelica: 50 mg (13% DV)
Uživanju sveže hrane je vedno najboljša opcija, saj se magnezij lahko izgubi med predelavo.
Stranski učinki
Znaki prevelikega uživanja magnezija lahko vključujejo slabost, drisko, nizek krvni tlak, mišično oslabelost in utrujenost. Prehranska dopolnila z magnezijem se ne priporočajo če uživate diuretike, zdravila za srce, ali antibiotike.